2/28/2016

Ilustrowana historia Polski

Tytuł: Ilustrowana historia Polski

Autor: Jolanta Bąk
Ilustrator: Włodzimierz Kisiel
Wydawnictwo: Wilga
Ilość stron: 237
Książka podzielona jest na 7 części. Jest bardzo czytelna, każdy dział jest oznaczony innym kolorem, z jednej strony jest opisane dane zagadnienie a z drugiej piękna ilustracja je przedstawiająca. 
Pierwsza część opisuje dynastię Piastów. Znajdziemy tu m.in. informacje o osadzie w Biskupinie, o poszczególnych władcach, znanych bitwach czy o Bogurodzicy- naszym pierwszym hymnie. Informacje są krótkie tak, że można je łatwo zapamiętać.
Druga część opisuje dynastię Jagiellonów. Tutaj dowiemy się m.in. o Jadwidze, która była- uwaga... królem Polski (tak, tak nie żadną królową tylko królem:). Są opisani tez inni królowie, Jan Długosz, Mikołaj Kopernik czy Bitwa pod Grunwaldem. 
Trzecia część to wolna elekcja. Jest opisany kolejny król kobieta czyli Anna Jagiellonka. Jest opisany czas kiedy Warszawa została stolicą Polski, potop szwedzki czy powstanie pierwszego w Europie Ministerstwa Oświaty.
Czwarta część opisuje Polskę pod zaborami. W niej znajdziemy takie zagadnienia jak pierwszy rozbiór Polski, Sejm Wielki, Konstytucję 3 maja, drugi rozbiór Polski, powstania, trzeci rozbiór Polski czy Księstwo Warszawskie.
Piąta część to 20-lecie międzywojenne. Opisane są tu pierwsza wojna światowa i ustalenie granic po niej, odzyskanie niepodległości, pierwszy prezydent Gabriel Narutowicz.
Szósta część jest o II wojnie światowej. Znajdziemy tu opisy Polaków na frontach, działanie ruchu oporu, zbrodnie hitlerowskie i powstanie warszawskie.
Siódma i ostatnia część opisuje dzieje najnowsze. Czyli: solidarność, stan wojenny, polscy nobliści, NATO i Unia Europejska.
Dzięki temu, że jest napisana tak przejrzyście świetnie przyda się np. do przygotowania do konkursu czy olimpiady historycznej:D


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Ala z Krainy Książek , Blogger